Årets extraljustrend är design och ljussignatur

Höstlöven faller liksom mörkret och det betyder att leverantörerna av extraljus presenterar sina nyheter. Det är allt mer fokus på design och ljussignaturer. En av Abkatis nyheter är en kompakt 9″ strålkastare med fjärrljuskaraktär och dynamisk ljussignatur. Något bredare än en ren spotstrålkastare.

Filmen visar vår testuppsättning och hur upptändningen av de dynamiska ljussignaturerna ser ut.

Vi återkommer med en utförligare test av den här nyheten i vår stora extraljustest, men vår nyfikenhet lockade oss att redan nu jämföra den nya strålkastaren med några av konkurrenterna. 

Redan vid monteringen noterade vi att Abkati Edge har ett ovanligt stabilt fäste, vilket betyder att den fungerar utmärkt utan toppstag om den monteras på ett stabilt underlag. Ljusbilden är av fjärrljuskaraktär, inte spot, vilket betyder att den når långt. Vill man ha en bredare ljusbild är det en fördel att montera flera Edge. Abkati har lyckats bra med att styra ljuset så att det inte spiller på asfalten framför fordonet. Strålkastaren har ett E-boostläge och alla strålkastarna i vår test är filmade och fotograferade i ljusstarkaste läget.

Följande stillbilder visar de fem strålkastarna fotograferade med en manuellt inställd kamera på exakt samma exponering, vilket betyder att de är direkt jämförbara.

Akta Edge 9″

Strands Firefly 9″

V-Sight Rage

Lazerlight Triple-R 1250 Elite +

Lazerlight Linear 24 Elite

Nästa test Ozz SQR 7″ och 9″

Publicera kommentar